HP Fortis G1m 11 inch Chromebook MediaTek 520 29.5 cm (11.6") HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 32 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) Black
- Brand
- HP
- Product code
- 5P9R9EA#ABU
- SKU
- L3UNI3ZJYIA96
- EAN/GTIN
- 198990504872
- MediaTek Kompanio 520 (2.05 GHz base frequency, 1 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- ChromeOS
- 29.5 cm (11.6") diagonal HD display
- ARM Mali™-G52 MP2 Graphics
- 4 GB LPDDR4x-4266 MT/s (onboard), 32 GB eMMC
HP Fortis G1m 11 inch Chromebook. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: MediaTek, Processor model: 520, Processor frequency: 2.05 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 32 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: ARM Mali-G52 MP2. Product colour: Black
Description
ChromeOS simplicity
Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date.[1]
Elevate performance for everyday activities
Elevate Chromebook CPU and graphics performance with the power-efficient MediaTek Kompanio 520 processor. Launch, create, and connect for easy multitasking across applications with fast memory and storage and superfast start-up.[4]
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.[5]
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.[6]
A simple way to manage
Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support.[7]
Hassle-free connectivity keeps you going
Get a fast and reliable connection and stay connected in dense wireless environments with optional Wi-Fi 6 LAN and Bluetooth 5.3 combo.[9]
Engineered for durability
Rugged, durable design undergoes MIL-STD 810[2] and education drop testing, and resists keycap picking.[3]
Fast, reliable performance
Quickly access online content, thanks to a MediaTek processor[4] and HP Fast Charge.[8]
Immersive interaction
Confidently engage on a large 11-inch display with a 180° lay-flat hinge and HDMI port to connect peripherals.[10]
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.[11]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jet black |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Cloud computing |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | SVA |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 29.5 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor frequency | 2.05 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 32 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7921 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Keyboard | |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990504872 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 2% post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 293 mm |
| Depth | 199.5 mm |
| Height (front) | 8.9 mm |
| Height (rear) | 1.57 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |