Lenovo 4XJ1K79631 display privacy filter
4XJ1K79631 - 195892089384
Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M
- Brand
- Hewlett Packard Enterprise
- Product code
- 4XJ1K79631
- SKU
- HSNZ0WN3EEL0X
- EAN/GTIN
- 195892089384
- Extended 30 degree viewing angle protection from visual hacking and credential compromise
- Advanced 35% Blue Light blue light blocking
- 85% device brightness transmission for premium viewing experience
- Antimicrobial coating for clean and hygienic surface
Product Info
16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M
Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M. Maximum screen size: 40.6 cm (16"), Suitable for: Laptop, Type: Frameless display privacy filter. Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 30°
The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M offers world class privacy without substantial tradeoffs in brightness or security. On average, 25% brighter than the standard 3M black privacy filters. Proprietary nanolouver technology enables 85% transmission of the device's brightness. The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M also blocks 35% of harmful blue light and comes with an antimicrobial coating for greater health and safety.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Features | |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-microbial |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 85% |
| Reduces blue light up to | 35% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Lenovo P16/T16 Gen1 |
| Packaging data | |
| Package width | 387 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package weight | 140 g |