ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2075W
ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2075W AMD Ryzen™ 5 7520U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook Go
- Product series
- 15
- Product code
- E1504FA-BQ2075W
- SKU
- GQ704K4M60Q2A
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen 5 7520U (2.8GHz)
- 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080 IPS-Level
- 8GB LPDDR5-SDRAM & 512GB SSD
€470.94
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Be productive as you Go
ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-BQ2075W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 7520U, Processor frequency: 2.8 GHz. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 610M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Be productive as you Go
It’s light. It’s compact. It’s the ASUS Vivobook Go 15, and it’s designed to make you productive and keep you entertained wherever you go! With its 180° lay-flat hinge, physical webcam shield and loads of thoughtful design features — including a gorgeous display —Vivobook Go 15 is the laptop that sets you free!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7520U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 8.9 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 30 days free trial |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 360.3 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package weight | 3.16 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |