ASUS ROG Zephyrus G14 GA403WW-QS075W
GA403WW-QS075W - 4711387872277
ASUS ROG Zephyrus G14 GA403WW-QS075W AMD Ryzen AI 9 HX 370 Laptop 35.6 cm (14") 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- ROG
- Product series
- Zephyrus G14
- Product code
- GA403WW-QS075W
- SKU
- 4AV8VWB987BKH
- EAN/GTIN
- 4711387872277
- Enjoy effortless Windows 11 gaming and creation with an AMD Ryzenâ„¢ AI 9 HX 370 processor
- Game and create with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (1334 AI TOPS)
- 3K ROG Nebula Display with an OLED panel, 120Hz/0.2ms, 100% DCI-P3
- Ultra-slim 1.59cm thick, 1.5kg design, USB Type-C with DP 2.1 and PD 3.0 support
- High-performance heatpipes, Tri-Fan Technology*, and improved 2nd Gen Arc Flow Fans*
- Fully Copilot PC certified, Advanced AI computing power on both CPU and GPU
Product Info
AMD Ryzen AI 9 HX 370 (24MB Cache, 2GHz), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 2000GB SSD, 35.6 cm (14") 3K 2880 x 1800 OLED, AMD Radeon 890M, NVIDIA GeForce RTX 5080 (16GB GDDR7), WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS ROG Zephyrus G14 GA403WW-QS075W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 9 HX, Processor model: 370, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 2 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 890M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
Performance Meets Precision
Game and create on the go with the power of the all-new 2025 Zephyrus G14. Powered by AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (1334 AI TOPS), this machine has next-level gaming and professional capabilities. Cutting-edge AI features powered by AMD Ryzen™ AI and NVIDIA GeForce RTX™, as well as Microsoft Copilot for enhanced day-to-day productivity. As a certified Copilot+ PC, this machine is ready for all kinds of AI operations, offering better productivity and gaming utility with less power usage.
Description
Your Creative AI-dvantage Experience accelerations in top creative apps, NVIDIA Studio Drivers for maximum stability, and exclusive RTX tools for AI-assisted creative workflows.
*Average tested result in MyASUS / Armoury Crate Splendid Display P3 and sRGB colour gamut: Delta E < 1, +/- 0.5, and may vary by specification. Please note that the actual performance also may vary under different test procedures, equipment and patterns.
*Varies by SKU
*PC Game Pass: Subscription continues automatically at regular monthly price unless cancelled. Subject to xbox.com/subscriptionterms. Terms and exclusions apply. Game catalog varies over time, by region, and by device. All rights reserved. xbox.com/pcgamepass, ea.com/ea-play/terms.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Eclipse Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 370 |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 80 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8000 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Audio | |
| Audio system | Smart Amp |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 73 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 311 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height (front) | 1.59 cm |
| Height (rear) | 1.83 cm |
| Weight | 1.57 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |