SanDisk Extreme PRO
SDSSDE82-4T00-G25 - 619659194406
SanDisk Extreme PRO - SSD - 4 TB - external (portable) - USB4 (USB-C connector)
- Brand
- SanDisk
- Product code
- SDSSDE82-4T00-G25
- SKU
- BSTGI1TWR7XHB
- EAN/GTIN
- 619659194406
- SSD
- 4 TB
- external (portable)
- USB4 (USB-C connector)
- Weight: 0.25 KG
€1252.3
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
No stall. No stutter. Innovative nCache Pro technology delivers extreme performance you can count on, every day, every week, every year. SanDisk Extreme PRO SSD delivers super-fast 550 MB/s sequential read speeds so you can work, and play, with no delays.
Description
Consistent performance at all levels No stall. No stutter. Innovative nCache Pro technology delivers extreme performance you can count on, every day, every week, every year. Pro-level speeds SanDisk Extreme PRO SSD delivers super-fast 550 MB/s sequential read speeds so you can work, and play, with no delays. Load and run in a heartbeat Waiting for big, graphics-intensive apps and games to load is time you'll never get back. With SanDisk Extreme PRO SSD, it's time you never have to waste. Always know what's going on With the SanDisk SSD dashboard, you always have visibility into how your drive's performing, what firmware updates are available, and what you can do to maintain peak performance. Runs cool and quiet With no moving parts, the SSDs run cool and quiet even when you use them often. Your battery lasts longer on a single charge, and your laptop has a longer life.| General | |
|---|---|
| Weight | 172 g |
| Depth | 140 mm |
| Capacity | 4 TB |
| Width | 68.6 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Device Type | Solid state drive - external (portable) |
| Interface | USB4 |
| Features | Dust-proof, water resistant, spill resistant, drop-resistant |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 5 years |
| Miscellaneous | |
| Localisation | United States |
| Compliant Standards | IP65 |
| Cables Included | 1 x USB-C cable - external |
| Performance | |
| Internal Data Rate | 3800 MBps (read) / 3700 MBps (write) |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Apple macOS 14 or later, Xbox Series X|S system software, PlayStation 5 system software, Windows 10 or later |
| Expansion & Connectivity | |
| Interfaces | 1 x USB4 |