SanDisk Portable
SDSSDE30-480G-G25 - 619659184339
SanDisk Portable - SSD - 480 GB - external (portable) - USB 3.2
- Brand
- SanDisk
- Product code
- SDSSDE30-480G-G25
- SKU
- VKLL6KFLNWWVU
- EAN/GTIN
- 619659184339
- SSD
- 480 GB
- external (portable)
- USB 3.2
- Weight: 0.09 KG
€198.19
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
Life's best moments happen fast. To make sure you don't miss them, you need portable, reliable storage. With the SanDisk Portable SSD you can store your content and memories on a fast drive that fits seamlessly into your mobile lifestyle.
Description
Fast, portable, affordable Get solid state performance featuring 520MB/s read speeds in a portable drive. Save life's best moments Back up your content and memories on a storage solution that fits seamlessly into your mobile lifestyle. Tough enough to travel with you Take it with you on your adventures - up to two-meter drop protection means this durable drive can take a beating. You'll grow attached to it Secure the drive to your belt loop or backpack for extra peace of mind thanks to the tough rubber hook. Globally trusted From SanDisk, the brand professional photographers trust to take on assignments.| General | |
|---|---|
| Capacity | 480 GB |
| Width | 46.9 mm |
| Height | 9.91 mm |
| Depth | 96.9 mm |
| Device Type | Solid state drive - external (portable) |
| Interface | USB 3.2 |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Performance | |
| Internal Data Rate | 520 MBps |
| Expansion & Connectivity | |
| Interfaces | 1 x USB 3.2 - 24 pin USB-C |